Swiss Windsurfing

Rangliste Gesamt Marathon Silvaplana 14.-15.8.2010

Entries: 67      Races Sailed: 1

Series PlaceSail No Boat Type of Boat Class Ort Owner M/F Prize Age Club Series Points Race 1
1GER-220 Neilpryde Formula Herren Aach Kördel Sebastian M 19 WWRa 1 1
2GER-202 Starboard/Neilpryde Formula Herren   Mattes Fabian M     2 2
3GER-11   Slalom Herren Worblingen Bandel Florian M 22 WSCR 3 3
4GER-490 Gaastra Formula Gmaster Burgberg Bahmann Karl-Heinz M 44   4 4
5SUI-236 Starboard/Neilpryde Formula GMaster Lugano Colombo Andrea M 47 CVLL 5 5
6ITA-6 JP/Gaastra Formula GMaster Marling Marchegger Luis M 53   6 6
7GER-87 Starboard/Neilpryde Formula Gmaster Seefeld Gartner Ralf M 46   7 7
8SUI-96 F2/North Formula Herren Erlenbach Aeberli Daniel M 28 SSCS 8 8
9SUI-76 Starboard/Neilpryde Formula Herren Aadorf Schenk Fabian M 19 WSCS 9 9
1014 North Kite Master Kalchreuth Hanel Dirk M 35   10 10
11SUI-17 F2/North Formula Herren Dübendorf Wirth Boris M 29   11 11
12SUI-22 F2/Maui Sails Formula Junior Uster Guggi Eric M 17 SSCS 12 12
13SUI-71 F2/North Formula SGMaster Niederwil Imhof Kurt M 58 WISCH 13 13
14SUI-87 Starboard/North Formula Herren Rorschach Lennecke Mike M 25   14 14
15GER-17 F2/Gaastra Formula Master Lindenberg Settele Christian M 38   15 15
16AUT-111 JP/Neilpryde Formula GMaster Bregenz Kassler Heimo M 48 WRC Hard 16 16
17GER-610 Fanatic/North Formula Junior Berlin Mönnig Mick M 15 YCBG 17 17
18LIE-3 Starboard/Neilpryd Formula SGMaster Wangs Stauffacher Adrian M 59   18 18
19X644 Starboard Formula Master Augsburg Bartussek Roland M 42   19 19
20SUI-78 F2/North Formula Damen Bremgarten Imhof Carmen F 32 WISCH 20 20
21ITA-103 Starboard Formula Master Domaso Pietrobelli Oscar M 39 Domaso 21 21
22GER-130 F2 Formula Junior Bad Endorf Poggemann Tim M 16 RSCC 22 22
23SUI-444 Starboard/Gaastra Formula SGMaster Agra Orsatti Tiziano M 58 CVLL 23 23
24SUI-13 F2/Neilpryde Formula Damen Wangs Stauffacher Franziska F 23 SCSS 24 24
25ROU-1 Starboard/neilpryde Formula Herren Augsburg Botez Christian M 20   25 25
26SUI-75 F2/North Formula SGMaster Stetten Schenk Adrian M 57 WISCH 26 26
27SUI-33 F2/North Formula Junior Murten Dauwalder Kelvin M 13 WSCM 27 27
28SUI-27 Gaastra Formula Junior Agra Orsatti Jan M 15 CVLL 28 28
29GER-166 Tabou/Gaastra Formula SGMaster Freudenberg/Aschach Hinkofer Bernd M 55 SSC 29 29
30SUI-117 F2/Severne Formula SGMaster Zürich Stamm Hugo M 61 SWSC 30 30
31GER-38 JP Slalom Junior Prien a. Chiemsee Krempl Florian M 14 RSCC 31 31
32SUI-205 Starboard/Severne Formula SGMaster Volketswil Schmid Paul M 62 SWSC 32 32
33GER-104   Formula Gmaster Asperg Dressler Ralf M 48   33 33
3413   Kite Master Althäusern Betschart Dominique M 37   34 34
35SUI-152 Starboard/Neilpryde Formula SGMaster Zollikon Dudli Yves M 55 SCSS 35 35
36AUT-360 Naish/Naish Slalom Master St. Moritz Humpel Alex M 44   36 36
374 Naish Kite Gmaster Gossau Brunschwiler Urs M 47   68 DNF68
375 Naish Kite Junior Gossau Brunschwiler Marco M 16   68 DNF68
376   Kite Gmaster Biel Berger Martin M 45   68 DNF68
377   Kite Gmaster Wittwil Meier Daniel M 47   68 DNF68
378   Kite Master Sempach Martin Mike M 38   68 DNF68
3710   Kite Master Wangen Marti Patrick M 41   68 DNF68
3711   Kite Herren Uster Fehr Lukas M 32   68 DNF68
3712   Kite Master Silvaplana Solenski Solo M 42   68 DNF68
3715   Kite Herren St. Moritz Koller Patrick M 34   68 DNF68
3716   Kite Herren Pontresina Spörndli Beat M 29   68 DNF68
3717   Kite Damen Pontresina Jaeggi Melanie F 31   68 DNF68
3718   Kite Herren Wolfhausen Knecht Philipp M 34   68 DNF68
3719 North Kite/ Dakine Kite Herren Brugg Rey Daniel M 31   68 DNF68
3720   Kite Herren Bioggio Perfetti Ambrogio M 26   68 DNF68
3723   Kite Herren Silvaplana Edelmann Yves M 34   68 DNF68
37GER-1 Starboard/Neilpryde Formula SGMaster Friedrichshafen Kamleitner Ewald M 63   68 DNF68
37GER-12   Formula Herren Floersheim Karg Steven M 19   68 DNF68
37GER-987 Starboard Formula Herren Markkleeberg Seidel Jan M 22   68 DNF68
37GER-1309 F2/Gaastra Formula Master Weiler Lanz Michael M 41   68 DNF68
37ITA-369 Starboard/Gun Formula Master Darmstadt Knuth Lorenzo Carlo M 36   68 DNF68
37SUI-15 JP/Neilpryde Formula GMaster Hendschiken Keusch Thomi M 49 Spinout 68 DNF68
37SUI-67 Fanatic/North Formula Herren Olten Marty Raoul M 28 SCSS 68 DNF68
37SUI-69 F2/North Formula Herren Dübendorf Moser Matthias M 31 SCSS 68 DNF68
37SUI-91 F2/North Formula SGMaster Arconciel Beck Heinz M 69 CRG 68 DNF68
37SUI-98 Starboard/North Formula SGMaster Zunzgen Suter Urs M 62 SCSS 68 DNF68
37SUI-166 F2/North Slalom Herren Nottwil Beer Baptiste M 30 SCSS 68 DNF68
37SUI-192 Starboard/Neilpryde Formula Master Selestat Schroeder Raphael M 38 SCSS 68 DNF68
37SUI-230   Formula SGMaster Volketswil Zehnder Georges M 67 WSCG 68 DNF68
37SUI-241 Starboard/Gaastra Formula SGMaster Uster Schlatter Holger M 57 SWSC 68 DNF68
37XX   Formula Master Speicher Steiner Lukas M 36   68 DNF68
37XXX   Kite Master   Rauth Karl-André M 37   68 DNF68

DNC-Did Not come to Starting Area DNS-Did Not Start OCS-On Course Side of Start Line
ZFP-Z Flag Penalty under Rule 30.2 BFG-Black Flag Penalty under Rule 30.3 SCP-Scoring Penalty under Rule 44.3
DNF-Did Not Finish RAF-Retired After Finishing DSQ-Disqualification
DNE-Disqualification Not Excludable        DGM-Disqualification Not Excludable under Rule 69.1b        RDG-Redress
PEN-Penalty PNE-Penalty Not Excludable

Mo 16 Aug 10 21:45
Sail100 Sailing Results Software Program